Przejdź do głównej zawartości

Czy wiesz skąd się bierze wyższa lub niższa cena produktów rękodzielniczych?

Będzie długo - mam nadzieję, że wyjaśnię kilka kwestii i odpowiem na pytanie, które się ostatnio pojawiło: "dlaczego jeden kocyk kosztuje "x zł", a drugi (taki sam!) dwa razy więcej? No właśnie! DLACZEGO??


1. JAKOŚĆ UŻYTYCH MATERIAŁÓW
Nie wiem czy wiecie, ale ten sam wzór, który widzicie np. na kocykach można kupić już za kilka, kilkanaście, lub nawet kilkadziesiąt złotych za metr! Czy widać między nimi różnicę, prócz tej różnicy w cenie? Uwierzcie mi - widać ogromną, ale zazwyczaj w kontakcie bezpośrednim z materiałem. Zdjęcia często nie oddają "jakości" tych materiałów. A szkoda... Najtańsze materiały wyglądają jak ściereczki, i absolutnie nie są warte nawet najmniejszej wydanej na nie kwoty. Materiały ze średniej i wyższej półki cenowej są naprawdę świetnej jakości, trwałe i miłe w dotyku. No i zazwyczaj są pewne, co do pochodzenia, składu, bezpieczeństwa w użytkowaniu przy Dzieciach. WNIOSKI: wizualnie ten sam produkt, niekoniecznie jest tym samym w praktyce, w użytkowaniu
2. LEGALNE DZIAŁANIE FIRMY
Firma, która musi odprowadzić podatki, zapłacić składki - będzie musiała uzyskać fundusze na pokrycie tych kosztów. Niestety - są one wliczone w koszt każdego produktu. Zazwyczaj jest to dodatkowe "x zł" dodane do produktu. Osoby, które nie prowadzą działalności lub prowadzą działalność malutką, nierejestrowaną - nie będą miały tych kosztów. Możecie więc wybrać kupno u osoby nieprowadzącej działalności lub prowadzącej działalność. Na pocieszenie powiem Wam, że płacąc odrobinę więcej przyczyniacie się często do rozwoju małych firm, powstawania nowych miejsc pracy i nadziei na emeryturę ;)
WNIOSKI: możesz wybrać działania nielegalne i legalne. Sami możecie zdecydować, czy w tym momencie może ważna będzie dla Was niższa cena czy kupno w "firmie"
3. HURTOWA PRODUKCJA
Jeśli ktoś szyje określony produkt, kupuje pół partii określonego materiału - ma szansę na naprawdę niskie ceny. Możecie być prawie pewni, że jeśli w jakimś sklepie jest do wyboru kilka wzorów (i nic ponadto, żadne szycie na zamówienie) to ceny za materiały pewnie były niższe. Czasami zamienia się to na niską cenę, a czasami na ogromnie wysoką (mają tak znane marki produkujących dziecięce tekstylia). Ale o tym więcej w kolejnych punktach ;)
WNIOSKI: wyższa lub niższa cena może zależeć od tego, czy do produkcji użyto hurtowych ilości materiałów. I niekoniecznie niższa cena znaczy niższą jakość, niekoniecznie ;)
4. SZYCIE TO MOJA PASJA
Zdarza się tak, że ktoś dostał za grosze materiały, pracuje sobie zawodowo w swojej pracy (jest np urzędnikiem, nauczycielem, kimkolwiek). I na dodatek sprawia mu przyjemność szycie. Nie jest w tym zawodowcem, ale sobie w domku szyje od czasu do czasu, żeby nie wyjść z wprawy, żeby się czegoś nauczyć.
WNIOSKI: produkt uszyty przez amatora pasjonatę może być tańszy, a nawet mega tani. Szkoda, że nie dostanie za swoją pracę żadnego wynagrodzenia lub będzie ono strasznie niskie
5. SZYCIE BEZ DOŚWIADCZENIA LUB Z DUŻYM DOŚWIADCZENIEM
Osoby, które zaczynają swoją szyciową przygodę często zaczynają od niskich cen. Mają świadomość, że ich produkty mogą być niedopracowane, że nie są rozpoznawani, że nikt o nich nie wie. No i przez brak DOŚWIADCZENIA trudno im wyczuć, czy dany produkt spisze się tak, jak tego wszyscy oczekują. Niska cena może pomóc wejść "na rynek". Za to z drugiej strony: osoby szyjące długo, szkolące się, szukające i korzystające ze sprawdzonych źródeł materiałów - chcą wynagrodzenia za podniesiony trud, który włożyli by znaleźć się w tym miejscu w jakim są. Jest to wiele godzin mozolnej pracy, którą miło będzie jeśli ktoś doceni.
WNIOSKI: jeśli masz zaufanie do początkujacej szyjacej - być może nie musisz sięgać po droższy produkt. Jeśli się obawiasz - wybierz sprawdzonego szyjącego, który od lat szyje. Gdyby nawet był obibokiem, to praktyka robi swoje ;)
6. METKA
Jak by to powiedzieć? Znane marki wszywając swoją metkę zwiększają jego cenę. Co z tego, że jakaś Pani Zosia może uszyć to samo za 1/4 ceny? Duże firmy wydają także duże pieniądze na promocję swoich produktów - musimy za to zapłacić ;)
WNIOSKI: Wyższa cena markowych produktów może niekoniecznie wiązać się z nadzwyczajną jakością (choć i tak czasami jest). Za to pewnie będziecie mieli w tej cenie super obsługę, gwarancję na produkt. No i metkę :)
7. SZYCIE W DOMU CZY SZYCIE W PRACOWNI?
Szycie w domu kosztuje mniej. Nie trzeba opłacać dodatkowego czynszu, dojazdów... Za pracownię najczęściej trzeba dodatkowo zapłacić, co jest sporym kosztem. I ten dodatkowy koszt decyduje o wyższej cenie. Co mamy w tej wyższej cenie? To, że po produktach nie chodzi żaden kot, pies, dziecko.
WNIOSKI: wyższa cena wynikająca z wynajmu swojej pracowni da wam pewność, że z produktem nikt inny nie miał styczności. Ma to znaczenie w produktach dla Dzieci. Jeśli macie zaufanie do szyjących w domu - możecie spokojnie sięgnąć po tańszy, "domowy" produkt

WNIOSKI KOŃCOWE:
👍 wiele rzeczy składa się na cenę produktów
👍 składowe ceny są dla Was mniej lub bardziej ważne
👍 możecie sami decydować, w jakim zakresie jest dla Was ważne wszystko to, o czym pisałam

Jeśli macie jakieś pytania lub swoje wnioski - zapraszam do dyskusji :)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

O, kochani, dziś bardzo ważny temat! Jakiś czas temu wspominałam na FB, że będę pracować nad rzeczami dla Wcześniaków. Chcę pokazać Wam efekty mojej pracy, oraz mniej więcej drogę, jaką pokonałam: Oto rogal do pozycjonowania! Wygląda niepozornie? Wiecie, ile potrzebował pracy i zaangażowania? 👶Pierwszą trudnością było znalezienie miękkiej tkaniny wodoodpornej, medycznej, przeznaczonej do dezynfekcji. Musiała taka być! Chodzi przecież o maluszki, noworodki, wcześniaki! Wiecie, ile sprawdziłam próbek? Ile przeanalizowałam dokumentów do każdej z nich? Każda kolejna była coraz lepsza, aż w końcu trafiłam na ideał ❤ A ideał musiał spełniać milion norm w temacie łatwości czyszczenia, odporności, niepalności. To było mega trudne! 👶 Drugim etapem było znalezienie wypełnienia. I to także nie mogło być zwykłe wypełnienie stosowane w poduszkach. Musiało być takie, które nie chłonie wody, które da się formować, jest lekkie.... Zwykłe wypełnienia nie sprawdziły się, bo były zbyt nieprzyje

Prezenty? Tak - tylko unikalne!

Ostatnio za inspiracją innych osób zaczęłam się zastanawiać ile czasu wcześnniej trzeba zaplanować prezenty (szczególnie świąteczne) by móc liczyć na unikalną, rękodzieoniczą pomoc? Wiecie, że czasami jest to miesiąc, dwa, a nawet trzy miesiące? No, chyba że mamy ogrom szczęścia! Albo nawet nie liczymy na rzeczy unikalne i presonalizowane ;) Znalazłam się na liście rękodzielników z wolnymi terminami. Nie wiem,czy to dobrze, czy źle - to na pewno jest znak, że możecie korzystać ;) Listą wolnych rękozielników dzielę się także z Wami, jest dostępna tutaj -> https://www.joulenka.pl/prezenty-handmade/ Zajrzyjcie koniecznie, bo zebrane są tam prawdziwe cuda! A ja zapraszam po największą cudowność tego roku, czyli syrenie ogonki. Nie było ich cześniej, na świecie jest na razie tylko kilka sztuk takich unikalnych ogonków. Jest więc ogromna szansa, że ogon nie będzie zdublowanym, "masowym" prezentem. A ucieszą się z niego zarówno dzieci, jak i zaczytani, marznący dorośli

Puszek

Taki mój mały wymysł. Jest jaki jest :) Ale mimo wszystko - ma w sobie wielkie tajemnice ;)